Opoka.pl o nas (6.03.2023)

Uzdrawiająca moc Eucharystii. Nowa propozycja jasnogórskich rekolekcji dla pielgrzymów

Bez zapisów i bez opłat. Na Jasnogórskie Rekolekcje Eucharystyczne można przyjść z ulicy. Co miesiąc w rekolekcjach o Mszy św. bierze udział ok. 150 osób.

Pomysł na Jasnogórskie Rekolekcje Eucharystyczne zrodził się w sercu o. Zbigniewa Ptaka, paulina dwanaście lat temu, podczas głoszenia rekolekcji parafialnych. „Dostałem wówczas łaskę zakochania się we Mszy św. Przez siedem lat jeździłem po całej Polsce i świecie, głosząc konferencje o Miłości Boga ukrytej w sakramencie Eucharystii. Dziesięć lat temu założyłem wydawnictwo Inicjatywa Ewangelizacyjna „Wejdźmy na Szczyt”, które wydało ponad 30 książek o tematyce Eucharystycznej” – przyznaje paulin. „Odkąd w lutym ubiegłego roku, decyzją przełożonych zostałem przeniesiony na Jasną Górę, dzieło głoszenia kontynuuję w formie Jasnogórskich Rekolekcji Eucharystycznych” – wyjaśnia.

Pierwsze rekolekcje głoszone przez o. Zbigniewa Ptaka, paulina, odbyły się w maju ubiegłego roku, wzięło w nich udział 70 osób. „Dziś uczestniczy w nich około 150, w większości to mieszkańcy Częstochowy i okolic, ale coraz częściej przyjeżdżają na nie osoby z całej Polski oraz siostry zakonne, które traktują spotkanie na Jasnej Górze, jako okazję do comiesięcznego dnia skupienia. Otwarta formuła – „bez zapisów i bez opłat” to propozycja przede wszystkim dla pielgrzymów, którzy przybywają na Jasną Górę. To jedyne w Polsce rekolekcje odbywające się w takiej formule” – wyjaśnia paulin.

Rekolekcje odbywają się przez cały rok w ostatni weekend każdego miesiąca (od piątku do niedzieli). Najbliższy termin to 24-26 marca. Spotkanie rozpoczyna się w piątek o 18.30 Mszą św.  sprawowaną w bazylice, a kończą w niedzielę o godz. 13 Mszą św. z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Prowadzi je o. Zbigniew Ptak OSPPE, jasnogórski paulin. „Najważniejszym dniem jest sobota, podczas której głoszone są konferencje m.in. na temat obrzędów i przebiegu Mszy św.” – mówi paulin. Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.eucharystia.jasnagora.pl.

„Chodzi nie tylko o pogłębienie wiedzy liturgicznej, ale o odpowiednie nastawienie duchowe oraz godne, głębokie i pobożne przeżywanie treści, symboli i znaków występujących w każdej Mszy św. To od naszej wewnętrznej postawy zależą owoce Najświętszej Ofiary” – zaprasza do Częstochowy o. Ptak. I dodaje, że o dobre przeżycie rekolekcji modli się i pości o chlebie i wodzie założona przez niego na Jasnej Górze grupa modlitewno-pokutna.

Paulin przyznaje, że podtytuł rekolekcji „Uzdrawiająca moc Eucharystii” ma przyciągnąć ludzi, do wejścia na drogę pogłębiania relacji z Eucharystycznym Jezusem. „Każdy z nas nosi w sobie ogromne pragnienie bycia szczęśliwym. Świat nam wmawia, że będziemy szczęśliwi, kiedy będziemy zasobni w dobra materialne, zdrowi i kochani przez innych, ale życie pokazuje nam, że to wszystko można mieć i to nawet w nadmiarze, a być nadal nieszczęśliwym człowiekiem. Jasnogórskie Rekolekcje Eucharystyczne to propozycja drogi do szczęścia poprzez poznawanie tajemnicy Eucharystii, podczas której Bóg może ogarnąć człowieka taką miłością i takim szczęściem, jakiego nikt nigdzie nie może człowiekowi dać” – podsumowuje w zaproszeniu paulin.

(informacja tutaj: https://opoka.org.pl/News/Polska/2023/uzdrawiajaca-moc-eucharystii-paulini-zapraszaja-na-rekolekcje-w)

Zobacz także…

Misyjne.pl o nas (26.06.2022)

O uzdrawiającej mocy Eucharystii Kilkadziesiąt osób z Polski i zagranicy uczestniczyło na Jasnej Górze w rekolekcjach...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − 8 =